اندیشه ها  

 

واپسین نوشته های انجمن

 


بازگشت   اندیشه ها > تالارهای مشاوره های حقوقی > حقوق خصوصی

حقوق خصوصی قراردادها و معاملات، وکالت، وصایت، ضمانت، تعهدات، هویت اشخاص

پاسخ
 
ابزارهاي جستار شیوه ی نمايش
کهن 09-11-30, 12:36   #1
sadra
رهگذر
 
گاه ِ نام نویسی: Nov 2009
شمارگان پیک ها: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
نیروی تلاش و پیشینه: 0
sadra is on a distinguished road
ساماندهی نخستین تجارت و قراردادهای الکترونیکی

با سلام
یک سایت اینترنتی را برای یکسال با خرید اکانت میزبانی از یک شرکت خدمات دهنده راه‌اندازی کردم. به هنگام خرید و تا مرحله واریز الکترونیکی مبلغ به حساب طرف معامله، هیچگونه توافقنامه و قوانینی به عنوان شروط عقد این قرارداد و امثال آن ارائه نکردند و لزوم تأییدی از بنده نخواستند. پس از گذشت 4 ماه به دلیل یک موضوع فنی اختلاف پیدا کردیم(که ظاهرا از موارد تخلف قید شده در بخشی از سایت طرف معامله است) متأسفانه بدون اخطار و بصورت یکجانبه خدمات خود را متوقف و مدعی شدند شما طبق توافقنامه موجود در سایت، تخلف و سوء استفاده کردید و بنا بر بندهای این توافقنامه حاضر به عودت الباقی هزینه پرداخت شده نشدند. هرچند که مبلغ موردنظر (دو میلیون ریال) شاید ارزش مالی چندانی نداشته باشد. اما موضوع کمی حیثیتی شده و تصور بنده اینست که ادعای محکمه پسندی ندارند، حال سئوال این است:
  1. تواقفنامه‌ای که در چرخه و روند معامله قرار نداشته باشد، می‌تواند مورد استناد باشد یا خیر؟(این توافقنامه در بخشی از سایت آن شرکت و تقریبا دور از چشم مشتریان است)
  2. آیا صرف نظر از مطلع بودن و یا عدم اطلاع بنده از این توافقنامه، طرف معامله مجاز است که به دلیل بروز یک اختلاف حاضر به عودت الباقی هزینه پرداخت شده که حاضر به ارائه هیچ خدماتی بابت آن نیست، می‌باشد؟ یا خیر؟ با سپاس
sadra برون خط است   پاسخ با نقل قول
کهن 09-12-04, 13:25   #2
حقوقدان
رهگذر
 
آواتار حقوقدان
 
گاه ِ نام نویسی: Mar 2007
شمارگان پیک ها: 26
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
نیروی تلاش و پیشینه: 0
حقوقدان is on a distinguished road
ساماندهی نخستین

بازنوشت :
نگارنده ی نخستین : sadra دیدن جستار
با سلام
یک سایت اینترنتی را برای یکسال با خرید اکانت میزبانی از یک شرکت خدمات دهنده راه‌اندازی کردم. به هنگام خرید و تا مرحله واریز الکترونیکی مبلغ به حساب طرف معامله، هیچگونه توافقنامه و قوانینی به عنوان شروط عقد این قرارداد و امثال آن ارائه نکردند و لزوم تأییدی از بنده نخواستند. پس از گذشت 4 ماه به دلیل یک موضوع فنی اختلاف پیدا کردیم(که ظاهرا از موارد تخلف قید شده در بخشی از سایت طرف معامله است) متأسفانه بدون اخطار و بصورت یکجانبه خدمات خود را متوقف و مدعی شدند شما طبق توافقنامه موجود در سایت، تخلف و سوء استفاده کردید و بنا بر بندهای این توافقنامه حاضر به عودت الباقی هزینه پرداخت شده نشدند. هرچند که مبلغ موردنظر (دو میلیون ریال) شاید ارزش مالی چندانی نداشته باشد. اما موضوع کمی حیثیتی شده و تصور بنده اینست که ادعای محکمه پسندی ندارند، حال سئوال این است:
  1. تواقفنامه‌ای که در چرخه و روند معامله قرار نداشته باشد، می‌تواند مورد استناد باشد یا خیر؟(این توافقنامه در بخشی از سایت آن شرکت و تقریبا دور از چشم مشتریان است)
  2. آیا صرف نظر از مطلع بودن و یا عدم اطلاع بنده از این توافقنامه، طرف معامله مجاز است که به دلیل بروز یک اختلاف حاضر به عودت الباقی هزینه پرداخت شده که حاضر به ارائه هیچ خدماتی بابت آن نیست، می‌باشد؟ یا خیر؟ با سپاس
طبق ماده 10 قانون مدنی ، هریک از طرفین باید نسبت به قراردادهایی که منعقد کرده اند ، پایبند و آنرا در طول مدت قرارداد اجرا نمایند مگراینکه قرارداد منعقده خلاف قوانین جاری کشور یا شرع باشد.
بنابراین ، برهم زدن یک طرفه قرارداد از سوی طرف مقابل ، یا باید در ضمن قراردادی که با شما منعقد کرده اند باشد (یعنی آن شرط را درصفحه واقعی یا مجازی به شما ارائه کرده و شماهم در زیر آن تائید خود را درج کرده باشید)
و یا قوانین و مقررات مربوط به فضای مجازی ، عمل شما را خلاف قانون دانسته باشد. (زیرا اگر قانون عملی را غیرمجاز شمرده باشد، حتی اگر طرف قرارداد آن را شرط نکرده باشد، مشمول تدابیر قانونی خواهد بود) .
لذا چون شما عملی که منجر به فسخ قرارداد شده را ذکر نفرموده اید، امکان تطبیق عمل شما با قانون هم اکنون فراهم نیست. ولی اصولاٌ اگر عمل شما مخالف قانون نباشد و در زیر قرارداد مجازی یا واقعی نیز موافقت خود را اعلام نکرده باشید ، عمل طرف مقابل غیرقانونی است و می توان علیه او در مراجع صنفی و قضایی شکایت و احقاق حق نمود.
حقوقدان برون خط است   پاسخ با نقل قول
کهن 09-12-05, 08:44   #3
sadra
رهگذر
 
گاه ِ نام نویسی: Nov 2009
شمارگان پیک ها: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
نیروی تلاش و پیشینه: 0
sadra is on a distinguished road
ساماندهی نخستین

با سلام و تشکر از راهنمایی شما
موضوع بنده هم همین است، در توافقنامه مورد اشاره هیچ الزامی به پذیرش وجود ندارد، در روال معمول و شناخته شده توافقهای اینترنتی نظیر موافقتنامه ثبت نام در همین سایت، متنی جلوی شما گذاشته می‌شود و از شما خواسته می‌شود چنانچه با شرایط ذکر شده موافق هستید، اینجا کلیک کنید و یا منصرف شوید، اما در موضوع اختلاف ما چنین چیزی وجود نداشت. با سپاس از پاسخگویی شما
sadra برون خط است   پاسخ با نقل قول
کهن 09-12-05, 09:07   #4
حقوقدان
رهگذر
 
آواتار حقوقدان
 
گاه ِ نام نویسی: Mar 2007
شمارگان پیک ها: 26
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
نیروی تلاش و پیشینه: 0
حقوقدان is on a distinguished road
ساماندهی نخستین

بازنوشت :
نگارنده ی نخستین : sadra دیدن جستار
با سلام و تشکر از راهنمایی شما
موضوع بنده هم همین است، در توافقنامه مورد اشاره هیچ الزامی به پذیرش وجود ندارد، در روال معمول و شناخته شده توافقهای اینترنتی نظیر موافقتنامه ثبت نام در همین سایت، متنی جلوی شما گذاشته می‌شود و از شما خواسته می‌شود چنانچه با شرایط ذکر شده موافق هستید، اینجا کلیک کنید و یا منصرف شوید، اما در موضوع اختلاف ما چنین چیزی وجود نداشت. با سپاس از پاسخگویی شما
سلام. دوست عزیز، شما باز هم عمل ارتکابی که باعث فسخ قرار داد شده است را ذکر نکرده اید.
در هر حال، شما باید عملی که باعث فسخ قرارداد شده است را با قوانین مربوطه تطبیق دهید.
اگر خلاف قوانین مربوطه باشد، حتی اگر در قرارداد هم به آن اشاره نشده باشد، می تواند از موجبات فسخ تلقی شود.
اما در صورتی که قوانین مذکور، عمل شما را از موجبات فسخ نداند، شما می توانید مطابق قوانین جاری علیه فسخ کننده شکایت نمائید.
حقوقدان برون خط است   پاسخ با نقل قول
کهن 09-12-07, 07:03   #5
sadra
رهگذر
 
گاه ِ نام نویسی: Nov 2009
شمارگان پیک ها: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
نیروی تلاش و پیشینه: 0
sadra is on a distinguished road
ساماندهی نخستین

با سلام مجدد و عرض پوزش به دلیل عدم توضیح کافی
در یکی از بندهای این توافقنامه گفته شده ارسال هرزنامه و ایمیل گروهی به هر قصد و هدف و نیتی تخلف محسوب می‌شود و باعث قطع محصول می‌شود. و در خصوص قطع محصول هم گفته در صورتیکه هرکدام از بندهای فوق اجرا نشود خدمات بدون اطلاع قطع می‌گردد و هیچ مبلغی به عنوان خسارت و یا باقی ثمن محصول عودت نمی‌گردد
و این در حالی است که امکان ارسال خبرنامه سایت(ارسال ایمیل گروهی به کاربران سایت) بصورت پیشفرض و منطقی وجود دارد.

موضوع سئوال بنده هم این بود:[list=1]
1. تواقفنامه‌ای که در چرخه و روند معامله قرار نداشته باشد، می‌تواند مورد استناد باشد یا خیر؟(این توافقنامه در بخشی از سایت آن شرکت و تقریبا دور از چشم مشتریان است) در توافقنامه مورد اشاره هیچ الزامی به پذیرش وجود ندارد، در روال معمول و شناخته شده توافقهای اینترنتی نظیر موافقتنامه ثبت نام در همین سایت، متنی جلوی شما گذاشته می‌شود و از شما خواسته می‌شود چنانچه با شرایط ذکر شده موافق هستید، اینجا کلیک کنید و یا منصرف شوید، اما در موضوع اختلاف ما چنین چیزی وجود نداشت
2. آیا صرف نظر از مطلع بودن و یا عدم اطلاع بنده از این توافقنامه، طرف معامله مجاز است که به دلیل بروز یک اختلاف حاضر به عودت الباقی هزینه پرداخت شده که حاضر به ارائه هیچ خدماتی بابت آن نیست، می‌باشد؟ یا خیر؟
sadra برون خط است   پاسخ با نقل قول
کهن 09-12-09, 00:03   #6
حقوقدان
رهگذر
 
آواتار حقوقدان
 
گاه ِ نام نویسی: Mar 2007
شمارگان پیک ها: 26
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
نیروی تلاش و پیشینه: 0
حقوقدان is on a distinguished road
ساماندهی نخستین

بازنوشت :
نگارنده ی نخستین : sadra دیدن جستار
با سلام مجدد و عرض پوزش به دلیل عدم توضیح کافی
در یکی از بندهای این توافقنامه گفته شده ارسال هرزنامه و ایمیل گروهی به هر قصد و هدف و نیتی تخلف محسوب می‌شود و باعث قطع محصول می‌شود. و در خصوص قطع محصول هم گفته در صورتیکه هرکدام از بندهای فوق اجرا نشود خدمات بدون اطلاع قطع می‌گردد و هیچ مبلغی به عنوان خسارت و یا باقی ثمن محصول عودت نمی‌گردد
و این در حالی است که امکان ارسال خبرنامه سایت(ارسال ایمیل گروهی به کاربران سایت) بصورت پیشفرض و منطقی وجود دارد.

موضوع سئوال بنده هم این بود:[list=1]
1. تواقفنامه‌ای که در چرخه و روند معامله قرار نداشته باشد، می‌تواند مورد استناد باشد یا خیر؟(این توافقنامه در بخشی از سایت آن شرکت و تقریبا دور از چشم مشتریان است) در توافقنامه مورد اشاره هیچ الزامی به پذیرش وجود ندارد، در روال معمول و شناخته شده توافقهای اینترنتی نظیر موافقتنامه ثبت نام در همین سایت، متنی جلوی شما گذاشته می‌شود و از شما خواسته می‌شود چنانچه با شرایط ذکر شده موافق هستید، اینجا کلیک کنید و یا منصرف شوید، اما در موضوع اختلاف ما چنین چیزی وجود نداشت
2. آیا صرف نظر از مطلع بودن و یا عدم اطلاع بنده از این توافقنامه، طرف معامله مجاز است که به دلیل بروز یک اختلاف حاضر به عودت الباقی هزینه پرداخت شده که حاضر به ارائه هیچ خدماتی بابت آن نیست، می‌باشد؟ یا خیر؟
سلامی دیگر دوست عزیز
با بررسی لینک ارسالی ، محرز شد که طرف قرارداد شما در صفحه اول و لینک راهنمای خرید"شرایط و مقررات"، آورده است :" : قبل از اقدام به خرید و ایجاد دامنه یا اکانت میزبانی خود، در صورتی که از چگونگی و مراحل انجام کار اطلاعی ندارید به مستندات و راهنماهای ارائه شده در این زمینه مراجعه نمایید تا دچار مشکل نگردید. همچنین قبل از استفاده از خدمات ما از شرایط و مقررات جاری آگاهی پیدا نمایید. " و شرایط خود را نیز در همین سطور به راهنما لینک کرده است. بنا براین در عرف جاری ، اقدام نامبرده ایجاب در قراردادهای مجازی تلقی و ثبت نام شما در کنار مقیدات یادشده ، قبول شرایط تلقی می شود لذا بنظر می رسد ادعای عدم اطلاع از شرایط از سوی شما قابل اثبات نباشد.به همین دلیل ، شماناگزیر از تن دادن به مفاد شرایط قراردادی خواهید بود.
در خصوص توقیف باقیمانده هزینه پرداخت شده نیز باید اذعان داشت که اصولا"مطابق قوانین جاری کسی حق ندارد در هنگام بروز اختلاف، راسا" نسبت به دریافت حق اقدام کند بلکه باید به مراجع قانونی مراجعه کند اما این اصل قانونی تا جایی کارآیی دارد که طرفین قرارداد، مازاد بر این قاعده توافقی نداشته باشند. زیرا اگر طرفین فراتر از قانون حقی به طرف مقابل خود بدهند، این عمل، اقدامی برعلیه خود است و نباید در این گونه مواقع قانون را مقصر دانست . در مسئله طرح شده نیز طرف قرارداد شما طبق شرط ماقبل آخر قرارداد آوده است : "در صورتی که به علت عدم رعایت هریک از مفاد این توافق‌نامه که باعث قطع استفاده از محصول یا خدمات می‌گردد و یا به دلیل دریافت درخواست از طرف کاربر مبنی بر قطع محصول، مبلغی به عنوان خسارت یا باقی‌مانده ثمن محصول به کاربر عودت داده نخواهد شد و تعهدی از این بابت برعهده‌ی یوپیج نخواهد بود. " که با این شرط ، چون فراتر از قانون ، به طرف مقابل اختیار داده شده است ، به نظر می رسد استفاده طرف شما از اختیارات داده شده ، مغایرتی با قوانین ندارد.
حقوقدان برون خط است   پاسخ با نقل قول
پاسخ


بینندگان جستار: 1 (0 کاربر و 1 میهمان)
 
ابزارهاي جستار
شیوه ی نمايش

توانائی های فرستادن نوشته:
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است

برگشت بی درنگ به تالارها


زمان جایگاه شما با ساماندهی GMT +3.5 هم اکنون 06:43 می باشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
andishehaa@gmail.com